Bejelentés

Tótkomlósi Torna Club Tótkomlósi TC - Medgyesbodzás Gábortelep SE 2017.11.05 1

60 éves bajnokcsapat

60 éve nyert bajnokságot a Tótkomlósi DMTK. Ezzel az írással be szeretném mutatni milyen körülmények között éltek és sportoltak azok a játékosok akik 1950. december 10.-én Tótkomlós labdarúgásának , és valószínű, hogy településünk csapatsportjai közül a legnagyobb eredményét érték el. Az 1950-es évek eleje történelmünk legellentmondásosabb korszaka. A világháború utáni lelkesedés, és a Rákosi korszak rémuralmának kettősége osztotta meg az országot. Munkaverseny, földosztás, 3 és 5 éves tervek. Megjelent a Bambi üdítő. Megkezdődött a Csepel 125-ös motorkerékpár gyártása. Plakátok lelkesítenek a Balatonért , és a lilafüredi kastélyszállóért. Az éremnek volt másik, oldala is. ÁVH, deportálások, kitelepítések, internálások. A Rákosi korban 1 millió embert vontak ügyészségi eljárás alá, és ebből közel a felét el is ítéltek. 300 ezer embert telepítettek ki . Megkezdték az államosításokat, kényszer beszolgáltatásokat. 1950-ben labdarúgó világbajnokságot rendeztek Brazíliában. A bejutott 16 csapat közül csak 13 jelent meg a torna kezdetésig. Törökország a nagy távolság miatt nem szerepelt. India csapata azért , mert a nemzetközi labdarúgó szövetség nem engedte meg az indiai játékosoknak , hogy mezitláb játszanak. A vb-k történetében először és utoljára nem döntő , hanem csoportmérkőzés döntött az első hely sorsáról. A mindent eldöntő mérkőzés az Uruguay-Brazília meccs volt ahol az eredmény 2:1 lett. 1949-ben Sebes Gusztávot nevezték ki a válogatott edzőjének, innentől kezdődik az Aranycsapat szárnyalása amelynek egyik állomása volt az évszázad mérkőzése. A magyar válogatott tartja a leghosszabb idejű veretlenségi sorozatot: 1950. június 4-e és 1954. június 30-a között 30 mérkőzésen nem szenvedett vereséget Az MLSZ határozata alapján 1951-től szovjet mintára a bajnokságoknak át kell állni a tavasz-őszi szezonra. Ezért 1950-ben a bajnokság csak őszi szezonból áll majd. Az akkori beosztás szerint a Tótkomlósi DMTK. az NB III. Békéscsaba-Szolnok csoportban szerepelt. A korabeli sajtó már akkor sem igen szeretet Tótkomlóssal foglalkozni. Így nagyon szűkösek az írásos emlékeink a csapatról. Álljon itt egy tudósítás az egyik legfontosabb mérkőzésről. Viharsarok Népe 1950 november 4. Az orosházi NB III-as csapatnak nehéz mérkőzése lesz idegenben amikor a tótkomlós csapatával kell mérkőznie vasárnap annak otthonában, Meg kell mondani nyíltan sem az Orosháza sem a Tótkomlós idegenben lelkesedésben nem tudja utolérni ellenfeleit, ezért kapott ki mindkét csapat szerdán. Főleg a volt NB II.-es Orosházának vannak egyes játékosai akik azt hiszik,hogy idegenben a régi ranggal is lehet mérkőzést nyerni a lelkesedéssel szemben. Tótkomlós ezen a mérkőzésen otthoni pálya- és közönség előnnyel indul . Az Orosházának csak teljes akarattal és szívvel lehet ellensúlyozni ezt az előnyt. Tippünk 1 gólos Tótkomlósi győzelem. Viharsarok népe 1950. november 7. Tótkomlós-Orosháza 2:0 Nb III-as bajnoki Vezette: Lovász Szitáló esőben 1500 néző előtt kezdődött a két nagy rivális mérkőzése.A nehéz talajon nem volt komoly játék. A komlós támadott többet. A második félidő 5. percében Blahó szép gólt lőtt 1:0. Fellelkesülnek a komlósiak és tovább támadnak. Az orosháziak is feljönnek és hosszan támadnak,de a remekül védő Karasz hárítja a lövéseket. A 25.percben Antal II. elfut és a hosszúra ívelt labdája, a kifutó kapus felett a felső sarokban a hálót érinti. 2:0. A 34. percben a komlósi játékost a 16-oson belül szabálytalanul szerelik. A 11-est újra rúgatják. Másodjára a kapu mellé kerül a labda. Dicséretet érdemel az egész komlósi csapat a két értékes pont megszerzéséért. Lelkesen küzdöttek, főleg a második félidőben. Dicséretet érdemel az orosházi csapat is. 1950 december 10.-ei Gyomai győzelmével a Tótkomlósi DMTK csapata megnyerte a Békéscsaba-Szolnok NB III-as csoportot!!! 16 mérkőzés 14 győzelem 2 vereség 37-14-es gólarány!!! A bajnok csapat tagjai és az egyesület tisztviselői: Antal Béla Antal Károly jobbfedezet Antal Mihály ellenőr Baukó Mihály DISz titkár Bencsik János középhátvéd Blahó János középcsatár,titkár Fejes Mihály Gyivicsán György jobbhátvéd Horváth János jobbösszekötő Karasz János kapus Kiss Gyula Kovács János balösszekötő Nagy József balfedezet Nyiregyházki Márton jobbszélső Pikó István balszélső Racskó Mihály pénztáros Sebó János edző Szenczi János elnök Szlaukó István titkár Szokolai Sándor balhátvéd Tóth Mátyás főrendező